Czy Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają świadczenia?

Dziś bardzo istotny temat. Czy Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają świadczenia? Odpowiedź brzmi tak i nie. Ochroną ubezpieczeniową objęte są wszystkie zdarzenia, które nie są wykluczone. I tutaj mamy zagadkę. Co to są wykluczenia? Gdzie je znaleźć? Kto powinien o nich wiedzieć?


Żaden agent ubezpieczeniowy nie jest w stanie omówić z Tobą całego OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia). Jest to zwykle gruba książka lub dokument pdf zawierający kilkadziesiąt, lub kilkaset stron. Większość spraw nie jest istotnych ani ciekawych. Ale… Przed podpisaniem umowy musisz zwrócić uwagę na kilka punktów. 

Przede wszystkim wykluczenia

Przy każdej poszczególnej opcji ubezpieczenia są wyszczególnione
właśnie wykluczenia. Zwykle punkt nazywa się “W jakich sytuacjach nie wypłacimy świadczenia?”, “Kiedy Towarzystwo wolne jest od odpowiedzialności? “, lub po prostu “Jakie są wykluczenia ?” Najczęściej nie przerażą Cię one, bo powiedzmy sobie szczerze, są to sytuacje nadzwyczajne, czyli np.
wojna, Twój udział w przestępstwie, samobójstwo w ciągu roku lub dwóch (w zależności od Towarzystwa) albo jakbyś zapisał się do jakiejś organizacji terrorystycznej i np. wysadził na środku rynku głównego w Krakowie.


Jednak sytuacja zmienia postać rzeczy gdy tych wykluczeń jest więcej, podam kilka przykładów:
-Towarzystwo nie odpowiada za wcześniej zdiagnozowane choroby, może masz gdzieś ślad w dokumentacji medycznej, o którym nie powiedziałeś agentowi, lub – co gorsza – agent o to nie zapytał, choroba się pogłębi, trzeba operować, a tu zonk- Towarzystwo nie odpowiada, bo już wcześniej chorowałeś…
-wypadki po alkoholu-jedne Towarzystwa odpowiadają inne nie
-uprawiasz sport, np. nurkowanie, a tu nagle (oczywiście nie nagle) okazuje się, że w Twojej polisie wykluczone są sporty ekstremalne — to Cię może wiele kosztować.
-skrajny przykład (często produkty sprzedawane przez telefon w np. w bankach), myślisz, że masz ubezpieczenie NNW, łamiesz nogę, chcesz złożyć wniosek o wypłatę, a tu kolejny zonk-“Pana polisa obejmuje tylko śmierć w wypadku komunikacyjnym…” (znam taki przypadek osobiście).

Podsumowanie:


W każdym ubezpieczeniu są wykluczenia. Za wszystkie sytuacje, które nie są wykluczone, musisz otrzymać wypłatę, nie ma innej opcji. Jeśli nie otrzymasz, to sprawę masz wygraną w sądzie, ALE (to jest wielkie ALE), o tych wykluczeniach musisz wiedzieć! Więc albo masz agenta, który Ci o nich powie, lub przynajmniej powie, gdzie je znaleźć, albo przed Tobą długa lektura 🙂
No, chyba że masz dużo pieniędzy i lubisz wspierać Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie wiedząc co podpisujesz 🙂

Nie bądź tylko ubezpieczonym, bądź u-bezpiecznym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obszary, w których działam